Dunajec



Mapa Slovenska - Belá, Č.Váh, Dunajec - kliknutím mapu zvětšíte

- ZEMĚ: SLOVENSKO Slovensko a POLSKO Polsko
- PRAMEN: spojení Černého a Bílého Dunajce - Polsko
- SJÍŽDĚNÝ ÚSEK:
1) z Polska přes Slovensko do Polska: Stromowce Wyżne - Zabrzež (cca 40 km)
2) pouze na Slovensku: Lysá nad Dunajcom - ústí Lesnice (cca 19 km)

1) sjezd Dunajce z Polska přes Slovensko do Polska ( Polsko Slovensko )


2) sjezd Dunajce pouze na Slovensku ( Slovensko )

Dunajec je velmi pěkná podhorská řeka, která celoročně vodákům nabízí jednak slušný vodácký zážitek srovnatelný se zážitky z tradičně splouvaných českých řek a jednak úchvatné a jedinečné dojmy z okolních přírodních scenérií. Řeka není příliš obtížná, větší peřeje jsou spíše ojedinělé, takže je dostatek času sledovat okolní přírodu - zejména v pieninské soutěsce. Široké okolí řeky - nejen příroda (NP Pieniny, termální prameny atd.), ale i historické památky a folklórní vesnice - je natolik atraktivní, že jistě zaslouží prozkoumat i pěšky nebo na kole.

Za splutí určitě stojí úsek řeky z Lysé nad Dunajcom k ústí Lesnického potoka. Zprvu protéká řeka otevřenou krajinou, záhy vstupuje do pieninské soutěsky, která je nejlepším úsekem na Dunajci. V případě, že se začíná na Slovensku, musí se ukončit plavba u ústí Lesnického potoka. Jede-li se z Polska, lze pokračovat v plavbě dál do Polska a správně by se nemělo vystupovat na slovenský P břeh. Plavbu po polských úsecích Dunajce nelze nikterak zvlášť doporučit. Na horní části řeky je přehrada, proto se vyplouvá jen kousek nad slovensko - polskou hranicí, dolní část řeky pod Krościenkem protéká nepříliš zajímavou krajinou a postupně "volejnatí".

Na Dunajci nečekají nástrahy na vodáka ani tak na řece, jako spíš v jejím přilehlém okolí. Potíže mohou nastat např. při přechodu hranic slovensko - polských, kde jsou turisté (zejména ti z Čech; Maďary raději nechte doma!) pečlivě odbavováni za zvýšené pozornosti velmi komisních slovenských celníků, zatímco domorodé obyvatelstvo si vesele prochází celnicí bez jakékoli kontroly. Kromě celníků jsou však zdejší lidé velmi milí a příjemní. V souvislosti s obecným trendem v exČSFR a též na základě doporučení místního obyvatelstva je vhodné být přiměřeně ostražitý vůči potencionálnímu okradení - neponechávat cennosti bez dozoru a na očích případným zlodějům (jež jsou zde - dle tvrzení domorodců - často příslušníky "jistého" etnika); kriminalitu však zde netřeba nadměrně démonizovat, v podstatě je zde situace stejná jako na obdobných místech v ČR. Na polské straně řeky se v malých vesnicích velmi těžko shání potraviny, je proto lepší nakoupit si včas na Slovensku. Zároveň je obtížné v Polsku u Dunajce legálně tábořit (nejsou tu kempy), o to snazší je zde ale táboření nelegální (stačí se domluvit s někým z místních).

Z polského i slovenského břehu Dunajce jsou pro turisty v letní sezóně za poplatek pořádány plavby na tzv. pltích (člunových vorech). Slovenské pltě, které jsou levnější, vyplouvají ze 3 stanovišť, jež se všechny nacházejí nedaleko hl. silnice směr Poprad nad obcí Červ. Kláštor a končí plavbu před polskou státní hranicí.

Původní záměr otevřít v Červ. Kláštore česko-slovenskou velkokapacitní půjčovnu vodáckého vybavení s kapitálovým podílem CK CVOK nevyšel a oficiálně tu žádná vodácká půjčovna dlouho nefungovala. Situace se snad částečně změnila a v provozu by měla být každoročně v termínu 15.4. - 15. 10. půjčovna Canoe - Rafting na adrese Červený Kláštor 45; tel.: (SK) ++421-907-477412 a ++421-905-356540, fax: ++421-52-4323781, e-mail: rafting@rafting-pieniny.sk; web: http://www.pieniny.sk/rafting.html. Původně tato firma pořádala na Dunajci komerční rafting a v ojedinělých případech také, po dlouhém přemlouvání a v omezeném množství, půjčovala vodácký materiál. Nyní by již měla poskytovat oficiálně obě služby - komerční rafting i půjčovnu. S ohledem na ceny půjčovného (v roce 2003 raft 1000 Kč/den, pálava/kánoe Barum 500Kč/den vč. pádel a vest; v roce 2006 pálava/kánoe Barum 700 Sk vč. pádel, vest a dopravy zpět) a kapacitní možnosti půjčovny doporučuji spíše použití vlastní výbavu, je-li to možné.

V létě 2006 se na českých vodáckých internetových stránkách objevily zvěsti o povinnosti platit za splouvání Dunajce. Z posledních zpráv lze soudit, že tato povinnost se vztahuje na ty vodáky, kteří splutí Dunajce zahajují a ukončují v Polsku s tranzitem přes Slovensko. Poplatek - vstupné do polského národního parku - ve výši 4 Zl./dospělý a 2 Zl./dítě - vybírají namátkově buď polští zřízenci na břehu (většinou na přístavištích pltí) nebo polští celníci. Za splutí pouze slovenského úseku se zatím žádný poplatek nevybírá. Ještě je nutné upozornit na 1 novou komplikaci plavby z Polska přes Slovensko do Polska. Vodáci plánující sjezd tohoto úseku by měli s předstihem 24 hodin odevzdat polským pohraničním orgánům soupisku všech účastníků plavby. Pohraniční styk by naopak mělo ulehčit otevření nové lávky přes Dunajec v Červenom Kláštore spojující slovenský břeh s polským.
(další informace k tomuto tématu viz též: http://www.raft.cz/clanek.aspx?ID_clanku=688)



Poslední aktualizace: 24/06/2007
Poslední sjezd: 16/06/2007

Internet www
Pieniny.sk - turistické informace: ubytování, mapy, služby atd.
Canoe - Rafting - komerční rafting na Dunajci, půjčovna vodáckých potřeb v Červenom Kláštore
CK Dunajec - ubytování, sportovní programy, mapa Dunajce v SR
Mapy oblasti na Pieniny.sk
Teletext Slovenské televize - vodní stavy
Slovenský hydrometerologický ústav - vodní stavy


Foto Dunajec v obrazech
Dunajec v Polsku Dunajec v Polsku
Fotečka z podsoutěskového úseku Dunajce v Polsku. Velmi podobně vypadá i Dunajec nad pieninskou soutěskou. Zásadní rozdíl je však v tom, že nad soutěskou se máte ještě na co těšit, avšak pod ní už ne. Sjezd polského Dunajce pod Krościenkem nelze vzhledem k relativní nezajímavosti řeky i okolí doporučit.


© Daniel Tocháček
24/06/2007

návrat na Hlavní stránku poslat e-mail Danielu Tocháčkovi