Na stránce Vodácký průvodce (nejen) pro raftaře, v úvodním textu pod tabulkou s přehledem popisů vodáckých terénů, píšu o tom, jak nelehká je snaha zajistit aktuálnost a přesnost informací uvedených na Tochyho raftařských stránkách. Především popisy zahraničních řek, které jsem měl možnost sjíždět před delší dobou, mohou být dnes již nepřesné a je potřebné k nim přistupovat s patřičnou dávkou kritického nadhledu. Proto si velice cením jakýchkoli podnětů, reakcí a upřesňujících informací, které mi k popisům vodáckých terénů (zejména zahraničních) a k dalším textům zašlete. Vaše reakce si, pokud to jejich obsah a charakter dovolí, nenechám pro sebe a obratem je zařadím do příslušné části stránek tak, aby byly přístupné všem dalším čtenářům. K odeslání vašeho textu použijte, prosím, do doby, než bude v provozu okénko formuláře, můj e-mail dtochacek@centrum.cz. Za všechny reakce a podněty vám děkuji! Zároveň na tuto stránku zařazuji některé dotazy, které mi přišly e-mailem, a na které jsem se pokusil zformulovat alespoň trochu přijatelnou odpověď.
Reakce, dotazy a odpovědi od 1. ledna 2001:
říjen 2006 - SLOVENSKO - Dunajec
dotaz:
Dobry den, nasla som Vasu velmi peknu stranku o splavovani Dunajca. Chcela by som sa Vas spytat, ci viete o niekom, kde sa da tam pozicat PALAVA aj s vestami. Prosila by som Vas, ci by ste mi vedeli dat konktak na niekoho, s kym by som sa vedela dohodnut. Mame zaujem o vikend v Cervenom Klastore spojenym s raftovanim. Pocula som , ze je taka moznost, ale neviem ci na slovenskej alebo polskej strane. Vopred dakujem
autor: Jana N.
pokus o odpověď:
Dobry den, diky za slova chvaly na adresu mych stranek :-) a za jejich navstevu. Na Dunajci jsem bohuzel uz 3 roky nebyl, takze nemam uplne nejcerstvejsi zpravy. Podle tel. cisla a adresy, ktere jsou uvedeny v popisu Dunajce se mi ale podarilo najit pres Google pujcovnu, ktera sidli v Cervenom Klastore a jejiz sluzby jsme v minulosti 2x vyuzili. Poprve (cca rok 2001) nebyl vubec zadny problem, podruhe (rok 2003) jsme meli trochu potize pri vyjednavani s majitelem pujcovny o poctu lodi o cene a o zpusobu zapujceni (lodi mel malo - asi jen 2ks + 1 raft, cenu se snazil stale zvysovat, chtel nam - za dalsi poplatek - vnutit "zkuseneho pruvodce"). Nicmene nakonec jsme se dohodli vicemene k oboustranne spokojenosti. Mam pocit, ze tehdy byla tato pujcovna jeste jaksi neoficialni, a ze primarni sluzbou bylo poradani vyletu na raftech a kanoiich. Je-li nyni sluzba jednoznacne pojmenovana jako pujcovna, nemusel by snad byt problem. Prostudujte si: http://www.pieniny.sk/rafting.html . Protoze je to zrejme jedina pujcovna siroko daleko, ma dost vysokou cenu za pronajem lodi (obvykla cena za pujceni kompletu lod+padla+vesty je napr. v Praze kolem cca 300 Kc/den, zde je to 700 Sk/den). Mozna by stalo za to, zkusit se pres internet podivat jeste po nejake jine pujcovne v nekterem (blizkem) vetsim meste, treba by to pak vyslo levneji.
Jeste jedna poznamecka: Podle zprav z tohoto leta se zrejme na Dunajci vybira jakysi vstupni poplatek za prujezd polskym narodnim parkem na lodi po Dunajci, jede-li se z Polska pres Slovensko opet do Polska. Za spluti pouze Slovenske casti by se snad nic platit nemelo. Doporucuji si precist clanek na: http://www.raft.cz/clanek.aspx?ID_clanku=688 vc. nasledne diskuse, popr. vznest dotaz na spravu NPR Prielom Dunajca.
Zdravim a preju uspesne spluti!
reakce:
Dobry den,
velmi pekne Vam dakujem za Vasu rychlu odpoved. Zistila som ten kontakt - mozno aj Vam pomoze - 0907477412 p. Kuc, z Cerveného Klástora. Pozicovne, tak ako ste napisal 700,- Sk. Ale sezonu maju 15.4.-15.10., ale ked som s nim v piatok hovorila, povedal ze je tam posledny den, lebo odchadza do Talianska a nic podobne tam nie je. Takze na buduci rok....
Pekny den, J.N.
... přejít k tématu ...
leden 2006 - RAFTING V AFRICE - obecný dotaz
dotaz:
Dobry den,
mozna asi naivni dotaz, ale jestli mate chvilinku-- Rad cestuji po celem svete a nekdy zacatkem noveho roku asi porazim do Ugandy nebo Zambie, jeste to neni jiste... A v obou zemich je mozno zkusit rafting. A tak muj dotaz je, jestli pokud jsem rafting nikdy nezkousel, mam do toho jit, neni to prilis nebezpecne pro totalniho zacatecnika? Nebo vzdy zalezi na danem miste/useku? Nejsem si jist, zda pak na miste bude volba nejakych ruznych typu narocnosti zda nikoliv. Spis mi jde o to, jestli to mam zkusit i v pripade, bude-li usek mirny tak presto to zkusit i kdyz jsem to nikdy neabsolvoval... Snad jsem to napsal aspon trosku srozumitelne :) Diky!
autor: Milos K.
pokus o odpověď:
Dobry den,
odpoved na Vas (tvuj) dotaz muze byt ano i ne.
"Ne" by platilo pouze v tom pripade, ze by se jednalo o rafting individualni, neorganizovany nejakou komercni spolecnosti; tj. napr.: sebere se par lidicek bez zkusenosti, informaci atd., ale s vybavenim, a vrhne se na nejblizsi reku ... V pripade individualniho raftingu je vzdy dobre mit neco najeto, disponovat kvalitnim materialem a opatrit si dostatek informaci o rece, kterou hodlate splouvat.
"Ano" plati pro situaci, kdy clovek prijede k nejakemu atraktivnimu terenu a vyuzije v miste sluzeb lokalni komercni raftarske spolecnosti. Takoveto firmy jsou obvykle schopne povozit na vode kazdeho zakaznika bez ohledu na jeho zkusenosti. Jen v nekterych pripadech selektuji lidi do skupinek dle jejich schopnosti a tem schopnejsim napr. nabidnou sjezd narocnejsiho useku. To se ale deje malokdy (tezko mohou na rychlo zjistit, kdo co umi), vetsinou pristupuji ke vsem zakazniku stejne - pocitaji spise s tim, ze jsou mene schopni. Rizeni raftu a dohled nad bezpecnosti maji zamestnanci spolecnosti, kteri jsou vetsinou kvalitni skoleni profici. V cene byva zpravidla krome vybaveni a samotneho spluti tez asistence guidu (vudcu raftu) a dalsich lidi (napr. doprovodny zachranar na kajaku atd.)+ zakladni instruktaz vodackych dovednosti a zachrany. Vse je nastaveno tak, aby spolecnost zajistujici rafting nemela problemy - je v jejich zajmu ukazat lidem "dravou reku" (ne tedy zcela klidny tok, ale nejake atraktivni vlnky a pereje), ale soucasne nikoho neutopit. Komercni raftari funguji celkem uspesne po celem svete (i u nas) a vetsinou jsou solidni. Problemy nebyvaji ani tak s dodrzovanim zasad bezpecnosti, ale spise s premrstenymi cenami a nekdy s tim, ze nabizeji splouvani neatraktivnich terenu (napr. oznacuji raftingem sjizdeni naprosto klidne reky typu Berounky atd. :-)). Sluzby tohoto typu lze pripodobnit kupr. k tzv. zkusebnim ponorum pro nepotapece, tandemovym seskokum na padaku s instruktorem atd.
Byt vami, proveril bych na miste situaci (kvalita, cena, typ reky) podle nejakych referenci, fotek, videa atd. a bude-li to vypadat slibne, spise bych do toho sel, bez ohledu na nevelke vodacke zkusenosti.
Zdravim a preju stastnou cestu!
reakce:
Ok, dekuji za info..... nakonec jsem se rozhodl pro Nil v Ugande a oblast Jinja ...a presne jak rikate, potvrdila to i ta rafting company, ze vetsina jejich 'zakazniku' jsou zacatecnici a je to bezpecne. Tedy jdu do toho.
Jeste jednou diky a mejte se! Milos - http://kalerta.com
červen 2003 - ČESKO- Sázava - Stvořidla
dotaz:
Dobrý den (ahoj)!
Ještě jednou děkuji rady, které jsi mi poskytl ohledně raftingu. Na jejich základě jsme se rozhodli, že pojedeme na Stvořidla. Na některé věci bych se ale potřeboval ještě zeptat. Děkuji předem za odpověd.
- vybrali jsme si místo nástupu Dolní Březinka. Je tam někde vhodné místo, kde se dá dobře připravit a zárověn zaparkovat?
- pak mám jednu otázku, která mi dělá starosti...když se sjiždí jenom určitý úsek řeky...jak raftaři řeší když ho sjíždí někoklikrát za den? Jezdí se autem ? - pak by jeden vždy musel zůstat na břehu nebo se dá dopravovat vlakem ? - to mi připadá ale dost námáhavé (budou mezi námi i holky :o)). Mně zájímá úsek Dolní Březinka - Stvořidla.
- poslední otázka...včera jsem se díval na stav vody na Stvořidlech. Bylo 82. Dala by se při takovém stavu sjíždět ještě Sázava na raftech? (všichni účastníci akce doufají, že ty rafty vyjdou, tak bych je nechtěl sklamat :o))Chceme jet 13.-15.června.
Děkuji moc za odpověď.
autor: Robert M.
pokus o odpověď:
Ahoj, Dolni Brezinka je pro prvni jizdu idealni startovni misto. Vlastni Stvoridla zacinaji az pod Smrcnou, ktera je od D. Brezinky vzdalena zhruba 1,5km-2km po proudu, takze budete mit dostatek casu si "osahat" reku, rozsadit se v lodich dle potreby, vyzkouset ruzne manevry atd.. Kdyz vam bude pak pripadat usek reky mezi D. Brezinkou a Smrcnou malo divoky nebo se vam nebude libit, muzete dalsi jizdu zacit ze Smrcne. Dolni Brezinka je takovy shluk staveni u silnice zapadne od Svetle nad Sazavou (takove jeji predmesticko). K vode se lze dostat nejlepe po asfaltove ceste, ktera se odpojuje od silnice naproti zeleznicni zastavce - odbocite z hlavni silnice, prejedete trat a jste u vody. Tam lze pohodove zajet na louku, vylozit material, nafouknout rafty a vyrazit na vodu.
Auta se bud daji nechat primo tam (vedle cesty na kraji louky) a nebo, coz my obvykle delame, se daji prevest do cile cesty - do kempu pod Stvoridly. Ridic(i) se pak vrati vlakem, ktery zastavuje jak na D. Brezince, tak i na Smrcne max. 100m od nastupniho mista na reku. Prejizdi-li se s auty do kempu pod Stvoridly, je potreba s nimi dojet proti proudu do Svetle n. S., prejet reku a jet po LEVEM brehu az na odbocku do kempu - ta je ve vesnici, jejiz jmeno si nepamatuji, v sezone je tam sipka, mimo sezonu nikoli a pak se to spatne hleda - je dobre mit s sebou nejakou mapu. V kempu pod Stvoridly je parkovani lepsi a snad i bezpecnejsi (proti zlodejum), ale je mozne, ze bude-li kemp v provozu, tak se tam bude vybirat nejaky poplatek. Z toho vlastne plyne odpoved na 2. otazku - neni treba mit s sebou ridice-nevodaka, ale da se to zvladnout s pomoci vlaku. V tom je Sazava velmi dobra reka, nebot vlak vede podle reky a jezdi docela casto (napr. oproti Otave, kde vlak neni a kde je potreba auta slozite prevazet a pak stopovat apod.). Je tedy uzitecne si zjistit odjezdy vlaku a planovat start tak, aby vse klaplo. Vyfouknuty a alespon trochu zbaleny raft vam klidne vemou do vlaku, takze pro dalsi jizdy nemusite uz nutne vyuzivat auta. Timto zpusobem lze stihnout klidne az 3 jizdy za den.
Pokud se tyce vodniho stavu, je dobre sledovat situaci na teletextu CT (str184) a na www.raft.cz. K limitu na teletextu je pro rafting nezbytne pripocist cca min. 20cm, lepe vsak i 50cm ; podobne i limit na www.raft.cz by mel byt pro rafting o neco prekrocen. Jinak si to moc neuzijete a mohli byste si rafty i poskodit o kameny. Letos je to s vodou obecne nejak dosti spatne - nizke stavy jsou skoro porad a idealni voda tece malokdy a kratce. Chtelo by to tak 1-2 dny vydatneho deste pred tim nez vyrazite, aby byla zaruka pekne jizdy. Kdyz voda nebude, tezko poradit u nas nejaky jiny obdobny teren. Lepe by se hledalo treba na Slovensku, tam napr. Dunajec je zhruba stejne obtiznosti (o neco lehci) a vodu ma porad, protoze jsou tam prehrady se stalym prutokem. Ale je to trochu z ruky, zajet si tam na vikend :- ) ...
Preju vam, aby vody bylo dost a poradne jste si to uzili!
... přejít k tématu ...
duben 2003 - RAFTING V ČECHÁCH - obecný dotaz
dotaz:
Dobrý den! Četl jsem Vaše stánky, moc se mi líbily. Obracím se na Vás o radu. Jsme parta studentů, kteří by chtěli vyzkoušet rafting. Předchozí zkušenost nemáme velké, loni jsme sjížději s kanoí Vltavu. Protože mezi námi jsou i úplní začátečníci (začátečnice) :o) tak by se mělo jednat o nějakou lehčí řeku, ale aby to nebyla jenom klidná voda. Chtěli bychom jet začátkem června. Mohl byste mi prosím nějakou vhodnou řeku doporučit? Děkuji.
autor: Robert M.
pokus o odpověď:
Zdravim,
Jsou v podstate 2 moznosti, jak si vyzkouset raftovani. Prvni je vyrazit s nejakou cestovkou. Druhou moznosti je zacit s raftingem vlastnimi silami. Obe varianty maji sve klady i zapory.
Vyhodou sluzeb cestovnich kancelari je, ze nemusite nic resit - vybavu, vyber reky, potize s vodnim stavem, v zahranici s povolenim a poplatky, s uplatky atd.. Cestovka se o vse postara za vas, avsak za prislusny financni obnos, ktery zpravidla o dost prevysuje naklady na takovouto akci, organizujete-li si ji sami. Vodacke cestovky vetsinou rozlisuji akce pro zacatecniky a pro zkusene. Nevyhodou je jiz zminovana vyssi cena akce a organizovany program, kteremu je treba se podrizovat.
Raftovani organizovane vlastnimi silami je cenove vyhodnejsi a program takoveto akce je prubezne modifikovatelny dle zajmu a potreb ucastniku. Je ale treba se postarat o vypujceni materialu a je nutne resit otazku vyberu terenu i s ohledem na vodni stavy.
Myslim si, ze pro zacatek je klidne mozne spolehnout se sam na sebe a nechat cestovky cestovkami at si vydelavaji na nekom jinem. Vybava se da snadno sehnat po pujcovnach. Takze ted jeste kam jet?
V cervnu je u nas na rafting obvykle uz dost pozde. Byva vetsinou malo vody a vodacke akce, kde se voda pousti z prehrad se v tomto mesici moc nekonaji (asi krome akci na umelych kanalech a pousteni Vltavy pod Lipnem). V pripade, ze bude voda, povazoval bych za idealni teren na prvni raftarske zkusenosti bud Stvoridla na Sazave nebo Otavu mezi Rejstejnem a Susici.
Rafting na Stvoridlech je mozny pri urcitem nadstavu vody v rece - nejlepe vice nez 50cm oproti minimalnimu limitu pro kanoe. V pripade, ze je vody malo, tak z toho neni moc velky pozitek a hrozi poskozeni lodi. Velkou vyhodou tohoto terenu je to, ze neni moc dlouhy a vede kolem nej zeleznice, takze se da sjizdet i nekolikrat za den az do uplneho omrzeni. Lze se take "rozjezdit" a sehrat posadky ud nad Stvoridly nebo pod nimi. Pri vicedennich akcich se da kempovat primo pod Stvoridly.
Otava nad Susici lze rozdelit na dva useky - lehci pod Rejstejnem a obtiznejsi nad Rejstejnem. Usek pod Rejstejnem lze pri optimalich podminkach sjizdet i na normalnich laminatovych kanoich, za vyssiho vodniho stavu je to pro prvni jizdy na raftech idealni pojezdeni. Horni usek je uz narocnejsi, jeho sjezd uz preci jenom chce nejake ty zkusenosti. Pri velke vode mohou byt nektere pasaze mene bezpecne az nebezpecne. Otava vyzaduje motorizovanou prepravu posadky po brehu. Kempovat se da napr. v Radesove nebo Annine.
Obavam se, ze ostatni reky nebudou mit v cervnu dostatek vody, takze asi nema smysl je zde zminovat. Vodni stav na Sazave i Otave lze sledovat na teletextu CT (str. 184), sjizdnost Otavy udava tez web: http://www.tady.cz/otava Pro rafting je nutne k danym limitum pripocist min. tak 50cm. Zatimco na Sazave se vodni stav vetsinou meni zpravidla dosti pozvolne, na Otave se sjizdnost meni casto ze dne na den.
Raftovat se da zkusebne tez na umelych kanalech. Obvykle vsak je jeich obtiznost kolem WW III - IV, takze opet je zapotrebi predeslych zkusenosti. Celkem primerenou obtiznost mel pred povodni v srpnu 2002 kanal v Praze - Troji, jak je to ted nevim. Rozhodne bych nedoporucoval napr. Trnavku, ta je opravdu dosti narocna.
V pripade, ze byste chteli zamirit nekam za hranice CR, asi nejlepsi by bylo Slovensko nebo Slovinsko. I zde je ale zapotrebi pocitat s rizikem, ze bude malo vody. Na Slovensku lze doporucit nenarocny Dunajec ci spodni cast Bele (horni je obtiznejsi a vodu miva spise drive na jare). Ve Slovinsku je idealnim terenem pro prvni pokusy s raftingem napr. Sava Dolinka (WW II - III). Urcite by se nasli vhodne tereny i v Rakousku nebo treba Francii, tam se to ale s raftingem v poslednich letech dosti komplikuje kvuli ruznym zakazum a povinnostem mit autorizovane povoleni.
Snad to pro zacatek takto staci, psal jsem dost narychlo a letem svetem. Kdyztak se jeste ozvete.
S pozdravem (ahoj), D.T.
listopad 2002 - SLOVENSKO - Orava
Vodákům (znovu)objevujícím zajímavé terény na Slovensku je určen následující popis řeky Oravy, který nám zaslal Roman Sekula. Polohu řeky Oravy si můžete připomenout na orientační mapce slovenských řek (dočasně vypůjčené z www.raft.cz), kliknete-li sem.
ORAVA
úsek Tvrdošín - Podbielautor: Roman Sekula
- nástup: Tvrdošín
- výstup: Podbiel (Oravský Podzámok, Dolný Kubín)
- charakter řeky v tomto úseku: klidná řeka vhodná i pro úplné začátečníky, řeka teče přes lesnatá údolí
- plavidla: vhodné i pro otevřené lodě
- splavnost: Pouze během vypouštění přehrady. Telefon na dispečink je: +421831570111
- obtížnost: ZWC až WW I-
- doprava: silnice i vlak vedou kolem řeky
- zásobování; první pomoc: Dolný Kubín
- ubytování: Dolní Kubín 17.5 km, případně po dohodě se správcem fotbalové hřiště v Oravském Podzámku (občerstvení, WC, sprcha)
- zajímavosti v okolí: Oravský Podzámok
červen 2002 - CHORVATSKO a FRANCIE - různé řeky a kaňon Verdon
dotaz:
Ahoj, letos jedeme s oddílem do Chorvatska na řeku Kupu a Dobru, potom do Francie na Iseru, Durance, Ubayu a Verdon. Na Tvých stránkách jsem našel jen Durance a Iseru. Nevíš kde bych našel zbytek? Děkuji.
autor: Jan Řeháček, vodní skauti Mimoň
pokus o odpověď:
Ahoj, obavám se, že vám moc nepomůžu. Ani na jedné z uvedených chorvatských řek jsem bohužel nebyl a ani se mi nepovedlo k nim najít nějaké obstojné informace. Nejdříve jsem koukal do "chytré knížky" - Čepelka M., Jirásko L., Leder L., Záruba A.: Jugoslávské hory a řeky. Lysá nad Labem 1983., kterou mám doma, a do které jsem vkládal velké naděje. V ní ale ani jedna z těchto řek není. Stejně tak není nic ani v: Jančar V.: Kilometráž evropských řek. Praha 1984. A tak jediné místo, kde jsou alespoň základní informace, pouze k řece Kupě, je server www.raft.cz
S Francií to bude podobné. Na Ubaye jsme nebyli. Verdon jsme nejeli, ale prolézali jsme ho jako canyoning. Kaňonem v jeho střední části vede turistická značená cesta. Je to celkem pěkné a zábavné - prolézají se tam i nějaké tunely atd. Značka je na obou stranách slepá - je potřeba k ní sestoupit od turistické chaty od silnice a pak zase vystoupat zpět k silnici. Východisky a cíly turistické značky jsou Auberge du Point Sublime na severovýchodě a Chalet de la Maline níže po proudu na jihozápadě. Právě na jejím "spodním" tj. západním konci je možné začít s průchodem dolní části kaňonu. Auta je možné nechat nahoře na (severní) vyhlídkové silnici u turistické chaty Chalet de la Maline (nevím ale jestli tam projede autobus - ostré zatáčky, úzká silnice, tunel...). Od chaty se sestoupí do kaňonu a jde se směrem po proudu řeky nejprve po cestě, pak po pěšině až na její konec. Potom je už potřeba jít řekou v úzkém sevřeném kaňonu. Není to nic moc extra náročného - střídá se průchod řekou a po břehu s občasným plaváním, lehoučkým lezením a skoky do lagun. Trasa na první pohled není nijak závratně dlouhá, ale je docela časově náročná (asi tak 1/2 - 3/4 dne), což je dobré nepodcenit. Žádné zvláštní vybavení není potřeba (poprvé jsme to šli jen v botách do vody a v plavkách), avšak rozhodně není na škodu vybavit se spíše lépe - boty do vody s pořádnou podrážkou nejlépe s neoprenovými ponožkami nebo neoprenové boty jsou téměř nutností; další vybavení je spíš doporučené a není nezbytně nutné: neoprenový short, házecí pytlík nebo lano, plovací vesty, nepromokavé zavazadlo (např. malý loďáček) atd.. Vzhledem k časové náročnosti je dobré vybavit se i nějakým proviantem a vodou na pití. Dále je potřeba počítat s tím, že sluníčko v kaňonu svítí celkem krátce a voda je docela studená, takže hlavně na konci průchodu kaňonu může být i zima. Zábavný je závěr průchodu kaňonem - pod kaňonem je totiž přehrada a dle stavu jejího napuštění (vzdutí) se odvíjí to, jak dlouhý úsek je třeba plavat k nejbližší schůdné cestě=silnici. My jsme v obou případech, kdy jsme byli ve Verdonu, plavali asi tak 2-3km (voda v přehradě je o poznání teplejší než voda v řece v kaňonu). Na začátku se ještě dá jít po březích, ale pak se L břeh mění ve vysokou stěnu a P břeh sice později ale nakonec také v totéž. Plavat se musí až za vysoký silniční most při vyústění kaňonu. Za ním už lze vylézt na břeh; buď na P, lépe ale na L břeh, kde je také oficiální pláž, velké parkoviště a o něco výše ve svahu též kemping. Když se akce účastní větší skupina lidí a je možné zajistit převoz vozidel od výchozího místa k ústi kaňonu, je dobré to takto udělat a ještě lepší je domluvit se na vyslání "záchranných" plavidel naproti canyonigující skupině. "Záchranná" skupina pak naloží na začátku vzdutí přehrady věci bránící v plavání a popř. dle kapacity i lidi (vč. zatoulaných a nebohých bludných Holanďanů a Němců). Voda v přehradě je ve srovnání s řekou v kaňonu velice teplá, takže plavání je v pohodě, akorát je dlouhé a občas trochu nepříjemné, protože je potřeba kličkovat mezi obrovským množstvím šlapadel a všelijakých lodiček, na kterých se Francouzi ohromně baví tím, že na vás pokřikují (např. "la nudist!") a snaží se na vás najet. Vzhledem k povaze většiny lidí na těchto plavidýlkách nelze počítat s tím, že by člověka svezli po přehradě právě oni nebo mu pomohli s bagáží. V samotném kaňonu (v úseku bez turistické značky) mnoho lidí nepotkáte a když někoho, tak většinou cizince (Němce, Holanďany atd.), kteří buď zabloudí nebo se nechají vámi strhnout k "dobrodružné" cestě. V létě kaňonem neprotéká moc vody - proto jsme také kaňon procházeli - proslýchá se ale, že čas od času Francouzi pouští do kaňonu se shora vodu, což musí být velký hukot (nárůst hladiny místy až o 5m!). Vždycky jsme se pokoušeli někde zjistit, jak to s vypouštěním vody je, ale bylo to bez výsledku - ptali jsme se hasičů, četníků, restauratérů, v infoburu atd. a buď nic nevěděli nebo mlžili. K cestě kaňonem (značenou částí) se dá použít turist. průvodce Rettstatt T.: Provence. Praha 2000.. Tento průvodce je ale spíš pro "normální" až sváteční turisty, canyoning ani voda v něm není.
K Francii jsem jinak žádné další vodácké informace zatím nenašel ani na internetu ani v knížkách. Mám ale jakousi (po)tuchu, že snad existuje nějaký stručný průvodce po řekách Záp.Evropy, viděl jsem ho myslím prodávat v Hudy sportu, ale není to stoprocentní.
Tak přeju hodně dobrých zážitků v Chorvatsku i ve Francii.
červen 2002 - SLOVENSKO - Váh
dotaz:
Dobrý den, fotky jsou pěkné, ale měl bych prosbu. Můžete mi napsat, co jste sjížděli a jak to vypadá? Dlouho jsem na Váhu nebyl a letos tam vyrážíme s kamarády, a tak zjišťuji aktuální informace.
autor: Honza Kárník
pokus o odpověď:
Zdravím, na Váhu už jsme taky docela dlouho nebyli, takže všechny informace, co teď mám, mohou být už pěkně neaktuální. Jeli jsme nejprve Čierný Váh od přehrady k soutoku s B.Váhem a pak dále po proudu do Liptovského Mikuláše. Dále pod Lipt. Marou jsme nejeli. Čierný Váh byl moc pěkný - něco na způsob třeba Střely, s tím rozdílem, že to skoro pořád teče. Problémem je tam ale vodní stav. Byli jsme tam opakovaně začátkem června a vždy bylo málo vody. Snad by to mohlo řešit pouštění vody z přehrady, ale těžko říci, zda ji v létě vůbec nějak výrazněji vypouští, kromě standardního průtoku. Váh nad Mikulášem je bezproblémová hezká řeka, která je sjízdná i v létě (také díky přítoku Belé). V letních měsících je patrně nejvhodnější použít ke sjezdu normální otevřené lodě, pouze tehdy, vydáte-li se na Belou nebo na závodní kanál v Mikuláši (určitě stojí za to), jsou potřeba zavřené lodě nebo rafty či lodě podobného typu. Špatné je to asi pořád s půjčováním lodí přímo na místě. Naposledy jsme to zkoušeli před 2 lety - jediná půjčovna byla v kempu u Lipt. Mary, ale nefungovala, neboť její provozovatel se strašně opil a nebyl celý týden k zastižení. Možná, že se to už ale změnilo k lepšímu.
Informace k tomuto je snad možné získat na: http://www.liptovskymikulas.sk/ či přímo na telefonu AREÁLu VODNÉHO SLALOMU: (SR) 044/552 23 49, 552 02 18
Popis toho, co jsme jeli, je na mých stránkách (zde). Další informace k Váhu jsem našel na: http://www.vodak.zlin.cz/, tam jsou dokonce i aktuální vodní stavy a limity sjízdnosti a na: http://www.raft.cz. Přeju hodně zdaru při sjíždění Váhu.
... přejít k tématu ...
únor 2002 - SLOVENSKO - Dunajec
Ahoj! Potvrzuji správnost informací o řece Dunajec. INFO: Já osobně doporučuji úsek ze Sromowców Wyżnych do Krościenka. Je to nejkrásnější část řeky. Dunajec pokračuje již jako dosti nudná řeka. Cca 15 km za Krościenkem je cvičný terén (za poplatek cca 10,- Zlotých). Navíc v Krościenku je klidný kemp se sociálním zařízením.(Cena 0,5l a více doré pálenky nebo jiného alkoholu.) ZAJÍMAVOSTI: Výstup na Trzy Korony (Tři Koruny - ze Sromowców Wyżnych nebo Krościenka). Poslední sjezd 09/2001
autor: Roman Sekula
... přejít k tématu ...
2001 - RAKOUSKO - povolení splouvání
Ahoj, prohlížel jsem Vaše stránky. Moc se mi líbili. Jen bych upravil informaci o povolení sjezdu skupin nad 4 osoby v Rakousku. Dle mého vykladu je to - člun o více než 3 místech - tzn. Palava, příp. Orinoko v pohodě, Colorado ...atd. pouze s nějakým autorizovaným průvodcem. V případě zájmu prohlídněte naše stránky: lemra.lina.on-web.cz
autor: Ajsa - Jan Aisman
... přejít k tématu ...
Formulář pro odeslání vašeho textu - zatím mimo provoz